Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mfa Maske’ni̇n Yeni̇ Fabri̇kası’nin Açılışını Yaptı
04 Haz 2023

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mfa Maske’ni̇n Yeni̇ Fabri̇kası’nin Açılışını Yaptı

4 Haziran 2021 tarihinde, Türkiye’nin ve Avrupa’nın önde gelen Solunum Koruyucu Donanım markalarından olan MFA Maskenin, Koca Yusuf adı verilen yeni fabrikasının açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile etkileyici bir törenle gerçekleştirdi. İlk olarak MFA Genel Müdürü Fatih FURTUN’ un konuşma yaptığı açılışta, ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN bir konuşma yaptı. Konuşmalar ardından toplu kurdele kesme töreni ile fabrika açılışı gerçekleşti.

FURTUN: “GÜN KURUŞ DEĞİL, DURUŞ GÜNÜ DEDİK, FIRSATÇILARDAN OLMADIK!”

Şirketin geçmişinden, yatırımlarından ve pandemi döneminden bahseden MFA Maske Genel Müdürü Fatih Furtun yaptığı konuşmasında “Bizler, babadan veya atadan varlıklı insanlar değiliz. Bundan tam 13 yıl önce Murat Uzun Bey ile kader birliği yaptık. 80 m2’lik bir atölyede işe koyulduk. Kısıtlı imkânlara rağmen, zorlukları göğüsleyerek büyük hedefler için yola çıktık. Üstat Necip Fazıl’ın “ Hangi dağa tırmansam muradım ötesinde, murad bugün değil her günün ertesinde” sözü gibi gerçekleştirdiğimiz her hayalimizden sonra yeni hedefler belirleyip ilk günkü heyecan ve azimle çalışmaya gayret ettik. Allah’ın izni, bize destek veren, güvenen, inanan başta iş güvenliği uzmanlarımız, işyeri hekimlerimiz ve ürünlerimizi tercih eden müşterilerimizin desteğiyle yıllar içerisinde ülkemizde sayısız ilki gerçekleştirdik” dedi.

Ardından Covid sürecin de firma olarak yaptıklarına değinen Furtun, “Covid-19 salgını Çin’de görülmeye başladığı andan itibaren acil durum yönetimine geçtik. Mart ortasında ilk vaka Türkiye de tespit edilmiş iken, daha Ocak ayında tüm önceliğimizin Türk Sanayisi ve Sağlık çalışanlarımız olduğunu deklere ettik. Müşterilerimizi güvenilir tedarik ve sorun yaşanmaması adına düzenli olarak bilgilendirdik. Bakanlıklarımız ve resmî kurumlarla temasa geçtik. Süreç boyunca tam bir koordinasyon içerisinde devletimizle el ele yürüdük. Milli bir ruh ve sorumlulukla hareket ettik. Yeni üreticiler piyasaya girinceye kadar yükü omuzlandık. Dur durak bilmeden 24 saat esasına göre aralıksız üretim yaptık. Gün kuruş değil, duruş günüdür dedik. Fırsatçılık yapmadık! Ülkemizin ihtiyaç duyduğu ürünleri, koşulsuz ve pazarlıksız bir şekilde ivedilikle teslim ettik.

Sadece Türkiye değil, Çin, Avrupa ve Orta Asya’daki sağlık çalışanlarına da hızlı bir şekilde ürünlerimizi ulaştırdık. Özellikle Çin’den tedarikin kesildiği dönemde Avrupa’nın en önemli tedarikçilerinden birisi olduk. 93 milyon takipçisi olan Real Madrid’in resmi sosyal medya hesabında ‘evde kal’ çağrısı MFA Maske kullanılarak yapıldı. Avrupa Parlamentosunun resmi web sayfasında maskeyle ilgili konu başlığı yine MFA Maske ürünleri kullanılarak anlatıldı. Romanya ve Slovakya, ürünlerimize ulaşmak için askeri uçak gönderdi. Bunun gibi daha nice başarı hikâyesine imza attık. Gece gündüz demeden, sağlığı pahasına fedakârca çalışan ve Zonguldak’tan dünyaya nefes olan tüm mesai arkadaşlarıma teşekkürü borç bilirim” dedi.

Furtun şirket hakkında şu bilgileri verdi;“

Gururla ifade etmeliyim ki; 250 çalışanımızın yüzde 85’i kadınlardan oluşuyor. Kadın gücüyle üretilen ürünlerimiz 24 ülkeye ihraç ediliyor. Tesisimiz, aynı zamanda solunum koruyucu donanımlar için çok önemli bir test merkezi. Birçok ürünün farklı parametrelerdeki testlerini burada yapabiliyoruz.Mütevazı kadrolarımızla, dürüst ve ahlaklı ticaret ilkesinden asla taviz vermedik. Hizmet ve ürün kalitesini her zaman ön planda tuttuk. Devler ligindeki rakiplerimizle yarışarak, ülkemize daha iyi hizmet etmenin gayretinde olduk. Bunun sonucunda Zonguldak’a ve Türkiye’ye global bir marka kazandırdık.”

Fatih Furtun şirketin yeni yatırımları hakkında şu bilgileri verdi;

“Yine bugün, bu yatırımın devamı niteliğindeki fabrikamızın ikinci etabının inşaatına başlıyoruz. Bu yeni tesisimizin adına, vatan ve iman aşkıyla yoğrulmuş bir Osmanlı askeri olan “Iğdırlı Onbaşı Hasan” adını vereceğiz. Yatırımlarımız bu kadarla sınırlı kalmayacak. Cumhuriyetimizin 100. Yılı, 2023 hedefleri doğrultusunda Allah’ın izniyle birçok önemli yeni yatırıma imza atacağız.

Yıllarca yurt dışından firmalar ülkemizde pazar alanı buldular. Şimdi biz yurt dışı pazardan daha fazla pay alabilmek adına Kazakistan ve Almanya’da Maske Fabrikası ve Lojistik Merkezi kurarak “Türkiye’nin Sağlıklı Nefesi” sloganımızı küresel boyuta yayacağız. Yüksek teknoloji birçok yeni solunum koruyucu ürünü de 2023 yılına kadar Türkiye’de üretmeye ve pazara sunmaya başlayacağız.

ERDOĞAN, “ŞEHRİN GELİŞEN VE GÜÇLENEN SANAYİSİNİ TEMSİL EDEN MODERN BİR TESİS”

Açılışta konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “ Emeğin başkenti Zonguldak'ta açılışlarla, eserlerle ve müjdelerle dolu müstesna bir gün geçirdiklerini, cuma namazından sonra hizmete açtıkları Uzun Mehmet Camisi'nin Zonguldak'a çok yakıştığını, 12 bin metrekare arazi üzerine inşa edilen, aynı anda 7 bin 500 kişinin ibadet edebileceği, mimarisi, konumu ve müştemilatıyla göz dolduran bu eserin hayırlı olmasını” diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, genç yatırımcı kardeşlerimiz tarafından, şehrin gelişen ve güçlenen sanayisini temsil eden modern bir tesisin, Zonguldak'a kazandırılmış olmasının bahtiyarlığı içinde olduklarını söyleyerek, açılışı yapılan MFA Maske Fabrikası yeni üretim tesisinin hayırlara vesile olmasını temenni etti, üretim tesisinde çalışan ve çalışacak herkese başarılar diledi.

“TÜRK SANAYİCİSİ, EKONOMİMİZİN TÖKEZLEMESİNİ UMANLARA İNAT ÇALIŞMAYA, İNSANIMIZ İÇİN İSTİHDAM OLUŞTURMAYA DEVAM EDİYOR”

Fabrikanın, istihdamla beraber şehrin ihracatının gelişmesine de katkılarının olacağına inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "'Türkiye'nin Sağlıklı Nefesi' sloganıyla 2008'de kurulan MFA Maske firmamız, kısa zamanda çok önemli işlere imza attı. Daha salgın başlamadan önceki üç yıllık sürede şirket, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Türkiye'nin en hızlı büyüyen 30'uncu şirketi olarak seçildi. Kendilerini tebrik ediyorum, kutluyorum. Firmamızın giderek yükselen bu başarı grafiğinde Ar-Ge faaliyetlerinin ve yenilikçi yaklaşımlarının elbette önemli payı bulunuyor. Tamamen yerli imkânlarla geliştirdikleri, Türkiye'nin ilk bio maskesiyle emniyet teşkilatımızın kullanımı için özel olarak üretilen tam ve yarım yüz gaz maskeleri bu ürünlerden sadece birkaçıdır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, firmanın salgın döneminde artan talebi karşılamak için büyük gayretle çalıştığını ifade ederek, Zonguldak'ın en fazla ihracat yapan şirketi unvanına sahip olduğunu söyledi. Açılışını yaptıkları fabrikanın sadece üretim modeli ve teknolojik altyapısıyla değil, aynı zamanda mimarisiyle de örnek bir tesis olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: "Fabrikamızın kurulu gücü 1 megavat olan çatı güneş panelleriyle yenilenebilir enerjiden çevre dostu bir üretim yapması da takdire şayandır. Koca Yusuf isimli bu fabrika yıllık 45 milyon partikül tutucu, solunum koruyucu profesyonel maske, yıllık 240 bin farklı niteliklerde tam ve yarım yüz gaz maskesi, yıllık 910 bin tam ve yarım yüz gaz maskesi filtresi üretecektir. Görüldüğü gibi Türk sanayicisi, ekonomimizin tökezlemesini umanlara inat çalışmaya, üretmeye, insanımız için istihdam oluşturmaya devam ediyor. Ben bunu biraz daha değiştiriyorum. Önce yatırım, istihdam, üretim diyorum ve son olarak da ihracat diyorum. Şimdi MFA bunların dördünü de yapıyor. Yatırımsa yatırım, istihdamsa istihdam, üretimse üretim ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere ihracatsa ihracat. Bu, tabii yetmez, daha ne yapacağız? Bunu yayılmacı bir ihracat anlayışıyla geliştireceğiz."

“KENDİLERİNE ÜLKEM VE MİLLETİM ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin üretim kapasitesinin yerli ve uluslararası yatırımlarla günden güne güçlendiğini, kendilerinin de her sektör için özenle çalışılmış destek, teşvik ve hibe programlarıyla ülkeye destek katan tüm yatırımcıların yanında olduklarını gösterdiklerini belirterek şöyle konuştu: “Yerli-yabancı ayrımına gitmeden, kimseyi ayırmadan, ötekileştirmeden Türkiye ekonomisine güvenen herkese biz de sahip çıkıyoruz. Üreten, ihraç eden, özellikle insanımıza iş ve aş imkânı sunan, ekonomimize güç katan her müteşebbisin başımızın üstünde yeri vardır."

Şirketin yeni yatırımların arifesinde bulunduğunu öğrenmekten bahtiyarlık duyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları dile getirdi: "Hemen bu tesisin yanında, 70 milyon liralık yatırımla yüksek katma değerli ürünler üretilecek yeni filtre fabrikasının da en kısa zamanda devreye girmesini temenni ediyorum.

Korona virüs salgını dolayısıyla küresel ekonominin belirsizlik girdabına sürüklendiği bir dönemde yatırımlarına hız kattıkları için kendilerine ülkem ve milletim adına, tüm Zonguldaklılar adına teşekkür ediyorum. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızı, Sayın Bakan ve ekibini de Türkiye'nin gücüne güç katan bu tür yatırımlara destek oldukları için tebrik ediyorum."

“TÜRKİYE, SALGIN SÜRECİNDE VATANDAŞLARINA VE İŞ DÜNYASINA EN FAZLA DESTEK SAĞLAYAN ÜLKELER ARASINDA YER ALIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, korona virüs salgınının tüm dünya ile Türkiye'yi de olumsuz etkilediğini, özellikle turizm, yeme-içme ve hizmetler sektöründe kısıtlamalardan kaynaklı olarak insanların zorluklar, ekonomik, maddi manevi kayıplar yaşadığını belirterek, nerede yaşarsa yaşasın, hangi sektörde faaliyet gösterirse göstersin 84 milyonun derdine derman olmayı kendilerine görev bildiklerini vurguladı.

“Türkiye, salgın sürecinde vatandaşlarına ve iş dünyasına en fazla destek sağlayan ülkeler arasında yer alıyor. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin dahi maske savaşına tutuştuğu, solunum cihazı kıtlığının çekildiği, yaşlı bakımevlerinin adeta morga dönüştüğü bir dönemde biz, birinci sınıf sağlık hizmetini insanımıza ücretsiz sunduk. Sağlık alanında acil ihtiyaç duyulan ürünlerin tedarikinden başlayarak birçok konuda hızlı ve etkili çözümler ürettik. Uluslararası piyasalardan temin edilmesi zora giren maske, koruyucu ekipman, eldiven ve solunum cihazı gibi ürünlerin yerli ve millî imkânlarla üretimine yönelik projeleri hızlandırdık" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan;

“ Sanayi Sicil Sistemi kayıtlarına göre salgının başladığı dönemde Türkiye'de 14 maske üreticisi varken bugün bu sayının 424'e yükseldiğini, üretici sayısındaki bu artış neticesinde tıbbi ve cerrahi maske ihracatının 100 kat artış gösterdiğini, 2019'da yaklaşık 2 milyon dolarken 2020'de 212,5 milyon dolara çıktığını söyledi”

“GÖRÜNMEYEN KAHRAMANLAR! İSG UZMANLARI VE İŞYERİ HEKİMLERİ!”

Konuşmalar ardından Fatih Furtun ve MFA Maske Genel Koordinatörü Murat Uzun tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’a hediye taktim edildi. Heyet onuruna verilen yemekte Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sektör hakkında bilgilerde aktarıldı. İş Güvenliği Uzmanlarımız, İş Yeri hekimleriniz ve İş Güvenliği ile alakalı firmaların yıllardır sürdürdüğü çalışmalar ile oluşturulan İSG Kültürünün önemine vurgu yapıldı. Pandemi döneminde toplu insanların bir arada çalıştığı sanayimizde, salgın doğru yönetilerek ekonominin çarkları sekteye uğramadan dönmeye devam ettiği, bu kültürün toplumun değişik katmanlarına da sirayet ederek Türkiye’de İSG uzmanlarının pandemi ile mücadelede işyeri hekimleri ile birlikte görünmeyen kahramanlar arasında yer aldığına ilişkin değerlendirmeler MFA yetkilileri tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve devlet büyükleri ile paylaşıldı.

Yemek ve fidan dikme ardından açılış programı sona erdi.

Fabrika binasına adı verilen Koca Yusuf’un Hikâyesi

Koca Yusuf (Yusuf İsmail; 1857 - 4 Temmuz 1898), Deliormanlı Efsane Türk güreşçi.

Mindere çıkan ve grekoromen güreşi yapan ilk Türk pehlivanı olarak bilenmektedir.

138 kilo sıkletindeki sporcu, 1.88 metre boyundaydı. Serbest güreşin efsanevi isimlerinden olan Yusuf, iri gövdesi, güreş becerisi, gücü ve sporcu ahlakı ile "Koca" lakabını almıştır. Dünyada “Terrible Turk” (Korkunç Türk) olarak tanındı. 1885 yılında Kırkpınar başpehlivanı olmuş; 1894 yılından itibaren Avrupa ve ABD'de devrin en ünlü güreşçileri ile güreşmiştir. Hiç yenilmemiş, Dünya’nın en ünlü pehlivanlarını yenerek “Türk gibi güçlü” sloganı onunla ortaya çıkmıştır.

Türkiye'ye dönmek üzere 21 Mayıs 1898'de Fransız bandıralı La Bourgogne transatlantiği ile yola çıkan Koca Yusuf, bindiği geminin açıklarında İngiltere bandıralı bir şilep ile çarpışıp batması sonucu tüm yolcular ve mürettebatla birlikte boğularak ölmüş, cesedi okyanusta kaybolmuştur.

Dürüstlük, ahlak ve Türk’ün gücünün sembolü olmuştur. Dürüst ve ahlaklı üretim ve ticaret ilkesinden taviz vermeden, küresel pazarda güçlü bir Türk Markası hedefi ile çalışan MFA, hatırasını yaşatmak, nesillere tanıtmak adına fabrika binasına Koca Yusuf adını vermiştir.